شبکه‌های اینترنتی نظامی آمریکا «قابل دفاع» نیستند

کیث الکساندر، فرمانده جدید قرارگاه سایبری آمریکا طی اظهاراتی مدعی شد که شبکه‌های اینترنتی نظامی این کشور از آسیب‌پذیری بالایی برخوردارند.
وبگاه خبری وایرد طی گزارشی نوشت ژنرال کیث الکساندر ــ که مسئولیت محافظت از شبکه‌های وزارت دفاع آمریکا را بر عهده دارد ــ طی اظهاراتی گفته است که در حال حاضر شبکه‌های اینترنتی سازمان‌های نظامی آمریکا «قابل دفاع» نبوده و در صورت حمله الکترونیکی گسترده آمریکا، وی و همکارانش از لحاظ قانونی نمی‌توانند برای متوقف ساختن چنین حملاتی اقدامات زیادی انجام دهند.

الکساندر که محافظت از مجموعه ناهمگون 15000 شبکه مختلف پنتاگون را بر عهده دارد، در همایش سازمان اف‌بی‌آی با حضور مجریان قانون و کارشناسان امنیت سایبری در دانشگاه فوردهام نیویورک گفت: «15000حوزه مختلف: شما نمی‌توانید همه آنها را ببینید. مطمئناً نمی‌توانید از همه آنها محافظت نمایید. باید زیرساختی وجود داشته باشد که بتواند از آنها دفاع کند.»

امنیت سایبری به اولویت نخست پنتاگون تبدیل شده است. به اعتقاد وی، یکی از اولویت‌های مهم امنیت سایبری ادغام برخی از شبکه‌های اینترنتی نظامی، مراکز اطلاعاتی و تبدیل آن به یک حوزه با مدیریت بهتر ــ 3000 شبکه به جای 15000 شبکه ــ است. الکساندر همچنین از وزارت دفاع آمریکا می‌خواهد تا در جهت راه‌اندازی سیستم شبکه‌ای گام بردارد که به اعتقاد وی هم ارزان‌تر است و هم محافظت از آن ساده‌تر.

الکساندر افزود: «خوب می‌دانیم جایی که امروز ایستاده‌ایم قابل دفاع نیست. وزارت دفاع و جامعه اطلاعاتی را تحت فشار گذاشتیم تا در این مسیر حرکت کنند. آژانس امنیت ملی پیش از همه به آن نقطه خواهد رسید. ابتدا ما خود آن را انجام می‌دهیم تا به سایرین نشان دهیم که اگر چنین اقدامی برای ما خوب است، پس برای دیگران نیز مشکلی نخواهد داشت.».

بر اساس این گزارش، الکساندر در رابطه با دیدگاه خود پیرامون یک مجموعه نظامی چنین سیستمی فقط می‌تواند شامل اطلاعات غیرمحرمانه، سری و فوق سری باشد جزئیات بیشتری ارائه نکرد. اما لازم به ذکر است که به اعتقاد سازمان پروژه‌های تحقیقاتی دفاعی پیشرفته پنتاگون موسوم به «دارپا» این مشکل آنقدر دشوار است که برای حل آن باید 1000 پوند مغز بکارگرفته شود.

در ادامه وایرد بیان می‌دارد از دیگر وظایف الکساندر کمک به محافظت از شبکه‌های غیرنظامی در صورت حملات سایبری فاجعه‌بار است: نسخه جدید ویروس استاکس‌نت به جای اختلال در تأسیسات هسته‌ای ایران، بورس وال استریت را هدف گرفت. وی قبلاً گفته بود که برای مقابله با چنین حملاتی هیچ‌گونه قدرت و اختیاری ندارد.

الکساندر در ادامه افزود: «به سادگی نمی‌توان آژانس امنیت ملی (یا قرارگاه سایبری) را در آخرین لحظه کنار گذاشت.»

فرمانده قرارگاه سایبری آمریکا همچنین اظهار داشت: «آنچه که از لحاظ فنی می‌توان گفت این است که برای متوقف ساختن چنین حملاتی باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن وقوع آن را پیش‌بینی کرد و در عین حال اختیارات لازم نیز باید تفویض گردد. اینها شروطی هستند که ما بر روی میز گذاشته‌ایم. حال اینکه کنگره چگونه و چه گزینه‌ای را انتخاب می‌کند، دیگر یک مسئله سیاسی است.»

پیش از ترک سالن کنفرانس دانشکده حقوق، الکساندر در پاسخ به این سوال که «چگونه می‌توانید بگویید چه زمانی در برابر تهدیدات شبکه امنیت دارید؟» گفت: «خب، به نظر من در حال حاضر امنیتی وجود ندارد.»

/ 0 نظر / 5 بازدید